Futbal sa po dlhých rokoch dočkal obrovskej inovácie. Začalo to už v roku 2014 na majstrovstvách sveta v Brazílii, kde bola do futbalu implementovaná tzv. „Goal Line Technology“, ktorá má za úlohu oznámiť rozhodcovi, či gól bol alebo nie. Teda jednoducho, či lopta prekročila bránkovú čiaru celým objemom, alebo nie. Táto technológia pomohla pri mnoho zápasoch a už nenastávali sporné situácie na bránkovej čiare, ohľadom uznania či neuznania prípadného gólu. Ľudský faktor môže poľahky zlyhať pri takýchto rýchlych situáciách.
Futbal však čelil kritike aj z hľadiska faulov, či ofsajdových momentov. V takomto prípade nebola dlho dostupná žiadna technológia a hra sa odvíjala len na základe rozhodnutí rozhodcov. Tomuto je však po novom koniec.
Video-rozhodca (VAR) a jeho výhody
VAR sa dostal do sveta futbalu v roku 2018. Jeho úlohou bolo predovšetkým raz a navždy pomôcť rozhodcom pri riešení sporných situácii, ktoré sa na ihrisku odohrali. VAR ma pomáhať pri situáciách ako sú:
- Zlé rozhodnutie rozhodcu pri odpískaných fauloch a ofsajdoch
- Udelenie priamej červenej karty za nešportové správanie
- Odpískanie dodatočnej penalty, prípadne odvolanie zle odpískanej penalty
- Uznanie, či gól má platiť alebo nie
V zápasoch sa môže stať, že rozhodca za faul, ktorý odpíska udelí súperovi iba žltú kartu, prípadne vôbec žiadnu kartu. VAR však môže tento sporný moment vidieť viackrát z rôznych uhľov pohľadu, a tak môže dať arbitrovi na ihrisku vedieť, či tento moment nebol hodný vyššej, ako len žltej karty. Rovnako tak, môže rozhodca udeliť červenú kartu a v takomto prípade VAR môže jeho verdikt opraviť, keďže sa nemuselo jednať o tak drastický zákrok, ako sa na prvý pohľad zdalo.
Vo futbale sú aj futbalisti, ktorí protihráčom dajú úder či ho nejako inak vyprovokujú, akurát keď sa rozhodca nepozerá. Momentálne si takéto počínanie však väčšina takýchto futbalistov odpúšťa, pretože VAR vidí všetko, a keď si takéto počínanie všimne, môže dať vedieť priamo rozhodcovi na ihrisku, ktorý následne udelí kartu hráčovi, ktorý sa takéhoto počinu dopustil. Príkladom je futbalista Zlatan Ibrahimovič, ktorý dal facku svojmu protihráčovi, za čo bol „ocenení“ červenou kartou.