V prírode sú stromy neoddeliteľnou súčasťou zdravého ekosystému. Sú skvelým biotopom pre zvieratá, dodávajú humus do pôdy, zabraňujú erózii, pomáhajú pri zmierňovaní teplôt, zvyšujú vlhkosť a čistia vzduch a podobne ako iné druhy divo rastúcich rastlín majú veľa využití, vrátane jedlých listov.
Nie všetky listy sú však požívateľné. Tak ako väčšina divokých zdrojov potravy majú listy vo všeobecnosti tendenciu byť tvrdšie a s mierne zvieravou chuťou. V konečnom dôsledku však poskytnú viac zelenej hmoty ako napríklad listový kel alebo mangold. A kto je zvyknutý na šalát z mladých púpavových listov alebo plnené hroznové listy tak nebude mať problém.
Lipové listy (Tilia cordata)
Mladé lipové listy sa považujú za vhodné do jarných šalátov aj keď obsahujú určité množstvo slizu a tanínov, ktoré majú trochu trpkastú príchuť. Najlepšie je ich preto skombinovať s inými druhmi sezónnej zeleniny ako je cibuľka a reďkovka či šalát. Listy obsahujú vitamín C, kyselinu listovú a množstvo antioxidantov, ktoré vás skvelo nabudia po zimnom vitamínovom deficite.
Listy moruše (Morus nigra, Morus alba)
Moruše sú skutočne všestranné a vysoko produktívne stromy, ktoré rastú v širokom rozsahu podnebia a poskytujú veľké množstvo chutného ovocia. Plody sú vynikajúce v džemoch alebo zmrazené.
Listy sa dajú konzumovať iba úplne mladé. Staršie už totiž obsahujú určité množstvo toxických látok, ktoré po požití môžu spôsobiť bolesti brucha. Najvhodnejšia je krátka tepelná úprava, dajú sa plniť a zapekať. Vedecké štúdie zistili, že morušové listy zmierňujú priebeh choroby diabetes mellitus 2. typu.
Listy hlohu (Crataegus laeviata, Cratageus oxyacantha)
Husté hlohové porasty sa hojne vyskytujú na rozhraní lesa a lúky v miernom podnebnom pásme. Sú cenené hlavne pre kvety, ktoré priaznivo pôsobia na kardiovaskulárny systém. Plody plné pektínu sú dobrou voľnou pri zahusťovaní ovocných džemov.
Tak ako ostatné menované listy stromov aj listy hlohu sú najlepšie úplne mladé na jar. V Anglicku sa bežne používajú do jarných šalátov a sú nazývané „korením a soľou“.