Je čas prázdnin a dovoleniek, a tak podnikáme výlety do prírody oveľa častejšie ako počas ostatných ročných období. To, ako sa chrániť pred uštipnutím komárom, osou či hadom alebo napadnutím kliešťom už čo-to vieme, ale určite neviete čo v prípade, ak na vás zaútočí lietajúci kliešť, takzvaná kuklorodka jelenia.
Od jeleňov až k ľuďom
Ak sa vám prihodí, že cestou v lese na vás pristane lietajúci chrobáčik, ktorý nie a nie odletieť, ba práve naopak, prilieta ich stále viac, treba si dať pozor, pretože štípu. S týmito lietajúcimi kliešťami sa už stretli aj entomológovia, ktorí zistili, že sú to parazity, žijúce hlavne na teplokrvných živočíchoch, väčšinou lesnej zveri.Vyskytujú sa v miestach pohybu jeleňov, srniek, diviakov a tam útočia aj na ľudí. Na nohách majú malé pazúriky, ktorými behajú po tele, štípu a zbaviť sa ich nie je ľahké.
Menej nebezpečný ako kliešť
Kliešť vás nakazí encefalitídou či boreliózou, čo pri kuklorodke jelenej nehrozí, ale spôsobí tularémiu alebo bartonellu. Uštipnuté miesto na koži sčervená a veľmi nepríjemne svrbí, pri nakazení bartonellou vyvolá zápal, no ľudia s oslabenou imunitou môžu dostať aj zápal srdcového svalu. Tularémiou nakazený kliešť zasa spôsobí bolestivý vred, ktorý sa vytvorí v mieste uhryznutia.
Krídel sa zbavuje na svojej obeti
Táto krvilačná príšera sa podobá na kliešťa, ale je zaradená k dvojkrídlovcom, kam patria aj muchy. Je 5 až 6 mmveľká, hnedastej farby. Zaujímavý je fakt, že po uhniezdení sa na hostiteľovi hmyz odhodí svoje krídla, ktoré má len preto, aby naňho mohla doletieť. Do obete potom zaryje svoje háčiky.
Do lesa len so zahalenou kožou
Oplatí sa teda počúvať rady lekárov a do lesa sa vybrať len v oblečení s dlhými rukávmi a nohavicami a na hlave treba mať klobúk či šiltovku. Repelent sa odporúča použiť v každom prípade. Ak sa už ale stane, že vás kuklorodka poštípe a koža sa na uhryznutom mieste ani po niekoľkých dňoch nedostane do normálu, treba vyhľadať lekársku pomoc.