V 80tich rokoch niektoré firmy zistili, že na videohrách sa dá viac než slušne zarobiť. Jedná sa o niekoľko miliónov dolárov. Videohry boli na trhu nové a prevažne každý, kto mal okolo 15 rokov do tejto činnosti investoval. Teda lepšie povedané, ich rodičia investovali, aby svojim potomkom spravili radosť.
Po úspechu firmy Atari sa pridala i spoločnosť Nintendo, ktorá dovtedy vyrábala hracie kartičky. No zachvíľu sa z nich na dlhú dobu stal nepremožiteľný obor na tomto trhu poskytujúcom videozábavu na našich TV. Dnes už by som nepovedal, že stoja na prvej priečke, no stále sa radia k top výrobcom, ktorí poskytujú tieto služby a produkty.
Ale späť k veci.
Po vzore firmy Atari a Nintendo sa postupne pridala i firma Sega, ktorá zožala úspech v 90tich rokoch. Skrátka spoločnosti zbadali, že na tomto druhu biznisu sa dá pekne zarobiť.
No ako to býva, aj v tomto odvetví sa začali prejavovať fatálne neúspechy, ktoré následne viedli k veľkej strate nahromadených financií.
Za prvý fatálny neúspech sa považuje výroba videohry E.T.
Áno, jedná sa o toho slávneho mimozmešťana, ktorý sa mal tentokrát zjaviť i na hernej konzole Atari 2600. Písal sa rok 1982, najobľúbenejším filmovým trhákom sa stal film E.T. a blížili sa Vianoce. Deti mali 2 najväčšie záľuby – mimozemšťana E.T. a hernú konzulu Atari 2600. Preto sa ani nie mesiac firma Atari rozhodla za dobu troch týždňov vyrobiť videohru podľa tohto slávneho filmu. Do predaja prišlo viac než milión kaziet, ktoré obsahovali túto „hru.“ Videohra bola očividne nedokončená a hlúpa, rodičia ju začali hromadne vraciať späť a pýtať si svoje peniaze. A to v takej miere, až sa to dostalo do médií a týmto štýlom začali hru vracať všetci a firma Atari utrpela viac než milión dolárové straty!
Za druhý zásadnú neúspech by som označil krok Nintenda, ktoré v 90tich rokoch odmietlo spoluprácu s dnes už najznámejšou firmou v tomto obore – Sony. Do roku 95 Sony v porovnaní s Nintendom pôsobil ako trpaslík. Sony prišli za Nintendom s projektom, o ktorý sa chcú podeliť. Má ísť o hernú konzolu, ktorá bude schopná prehrávať CD. Nintendo ich však odmietlo a dnes vidíme, že od tohto osudového kroku je firma Sony podstatne a viditeľne úspešnejšia, než kedysi obávaný obor Nintendo.