Bez nej sa dnes vlastne ani nezaobídete. Podľa zákona musíte svojmu dieťaťu zaistiť absolútne bezpečie pri preprave osobným vozidlom. Ide predsa len ešte o krehké bábätko či batoľa, preto by ste mali nakupovať veľmi obozretne a cenu riešiť až na poslednom mieste. My vám radi pomôžeme s výberom, ktorý pre laika nemusí byť nijako jednoduchý.
Homologizácia
Pre niektorých to môže byť úplne cudzí pojem, ide v podstate o schválení prevádzky. Existuje aj niekoľko skupín autosedačiek, ktoré sú určené pre rôzne vekové skupiny. Každá z nich má značku, podľa ktorej sa budete ľahko orientovať. Obsahuje napríklad meno výrobcu, značku, sériové číslo alebo kód krajiny.
Použitie v aute
Odborníci odporúčajú autosedacky najprv prakticky vyskúšať, či sedia presne do vášho typu vozidla a dieťa do nej posadiť. Ak je váš chrobáčik trochu väčšie bábätko, existujú aj špeciálne, ktoré sú širšie a väčšie. Do špeciálnej skupiny patria tie, ktoré majú systém ISOFIX. Je výhodný v tom, že si nemusíte toľko lámať hlavu s jej umiestnením, pretože bude vždy sedieť správne. Samozrejme musíte mať aj vozidlo, v ktorom sa dá tento systém uplatniť. Táto medzinárodná norma platí od roku 2004. Dieťa musíte aj správne pripútať, aby sa zabezpečilo pre prípad nehody.
Samozrejme si môžete zakúpiť aj použitú, ale nemáte záruku, že je z nebúraného vozidla a ani prípadné poškodenie nemusí byť okom vôbec viditeľné. Preto sa to moc ani neodporúča!
Pravidlá správneho používania
vhomologizácia podľa platných európskych noriem
vvždy správna skupina podľa veku dieťaťa
vhlava dieťaťa nesmie presahovať opierku chrbta
vpri výbere berte tiež ohľad na pohodlie dieťaťa, bude tu tráviť hodiny bez pohnutia
vradšej kúpte novú a naučte sa ju správne inštalovať
vnesmie byť na mieste vybavenom airbagom
vstarostlivo čítajte návod na použitie
musí celou plochou doliehať k sedadlu vozidla