V nasledujúci riadkoch sa pozrieme na bývanie, pri ktorom môžete byť nezávislí. Nehovoríme však o živote v karavane, alebo rozpadnutej továrni. Ide o spôsob života, kedy ste si schopní zabezpečiť podstatnú časť potravín, energií, či iných nevyhnutných vecí pre život. Niektorí ľudia si myslia, že takéto bývanie je niečo pre hipisákov, alebo EKO nadšencov. V skutočnosti sa však nejedná o nič komplikované. V podstate stačí začať používať jednoduchú, sedliacku logiku.
Potravinová sebestačnosť
Potravinovú sebestačnosť dokážete dosiahnuť pomerne jednoducho, ak žijete v rodinnom dome so záhradou, nie je asi potrebné vysvetľovať, aké by mali byť vaše kroky. Pestujte zeleninu a ovocie, pestujte hlavne to, čo konzumujete najčastejšie. Aj keď ste sa tejto činnosti nikdy nevenovali, verte, že sa nejedná o nič náročné. Stačí zapnúť internet, prečítať niekoľko návodov a postupov a dopestovať vlastné paradajky, či zemiaky, pre vás nebude absolútne problém.
Ak nemáte to šťastie vlastniť záhradu, využiť môžete pokojne balkón, dokonca aj parapetnú dosku. Pestovať môžete v podstate kdekoľvek. V kvetináčoch, dokonca aj vo vode a s umelým osvetlením. Možno si poviete, že takáto zelenina nemôže byť zdravá. Pravda je však taká, že bude omnoho zdravšia ako tá z opačného konca sveta.
Zvieratá sú ďalšou dôležitou súčasťou potravinovej sebestačnosti. Aby ste si mohli zabezpečiť všetko, čo pre život potrebujete, stačí chovať niekoľko sliepok a minimálne dve zvieratká na mlieko. Ak si všetko pekne pripravíte a počet zvierat nebude príliš vysoký, takýto chov zvládnete ľavou zadnou.
A čo energie?
Solárne panely, či zdrobnenina veterného mlynu, tieto spôsoby výroby energie, sú dnes už pomerne bežnou záležitosťou. Takto si viete zabezpečiť kúrenia, osvetlenie a všetko ostatné úplne sami. drobnou nevýhodou je počiatočná finančná investícia. Tá sa vám však po niekoľkých rokoch vrát niekoľkonásobne.