Zmeny, ktorými prechádza vaše dieťa v prvom roku života sú ohromné a často krát aj prekvapujúce pre samotných rodičov. Vývoj mozgu vášho dieťaťa počas prvého roka života je fenomenálny. Vaše dieťa si počas tohto času začína rozvíjať sociálne a emocionálne súvislosti.
Existuje mnoho vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste pomohli podporiť vývoj svojho dieťaťa počas prvého roka života.
Tu je niekoľko jednoduchých nápadov, ktoré môžete ľahko začleniť do svojej každodennej rutiny počas tohto obdobia.
· Rozprávajte sa so svojim dieťaťom, spievajte mu, počúvajte a reagujte na jeho mrnčanie a mrmlanie, čo najčastejšie ako to len bude možné. Čím viac ste vy viazaný na svoje dieťa, tým to bude pre neho lepšie. Ak bude počuť často váš hlas, cítiť vaše dotyky, cítiť vašu vôňu, tým to budem v ňom vyvolávať väčší pocit pohodlia, istoty a ochrany.
· Povzbuďte či už rodinných príslušníkov alebo aj hostí aby s vaším dieťatkom komunikovali. Pomôže to vývoju dieťatka, kedy začne pociťovať odlúčenie a neznámu úzkosť najmä počas obdobia siedmych až ôsmych mesiacov života.
· Držte svoje dieťa v náručí počas prvého roka života čo najčastejšie ako to len pôjde. Deti reagujú dôrazne na pripútanosť a začnú sa rýchlejšie socializovať na svojich rodičov.
· Pomôžte deťom precvičovať a skúšať motorické, senzorické a kognitívne podnety tým, že vytvoríte pre dieťa bezpečné učebné prostredie, v ktorom môže všetko preskúmať. Objekty, s ktorými je možné manipulovať, dotýkať sa a pozorovať ich, nielen zlepšujú učenie, ale pomáhajú deťom, aby otestovali prostredie v ktorom sa nachádzajú. Každá nová skúsenosť prospieva k jeho pochopeniu a stimuluje jeho asociačnú masu mozgu. Nechajte ho narážať do vecí, nech sa udrie, obtrie o nejaký predmet v miestnosti, nech spontánne narazí do súrodenca, jednoducho povedané musí spoznávať všetky podnety, s ktorými dokáže prísť do kontaktu. A taktiež na druhej strane, keď vaše dieťa hodí svoju hračku alebo nejakú inú vec na zem, skutočne spracuje experiment s gravitáciou.
· Dajte svojmu dieťaťu bezpečie a otvorený priestor, v ktorom sa bude rozvíjať zatiaľ čo bude pod vašim dohľadom. Vyčistite napríklad z obývacej miestnosti ostré a ťažké predmety a nechajte svoje dieťa hrať sa na podlahe s časopismi, knihami, hračkami. Zatiaľ čo toto môže pre vás vyzerať ako bezvýznamná aktivita, táto forma voľnej hry umožňuje mozgu vášho dieťaťa, aby sa viac spájal s rôznorodými činnosťami.