Marihuana je v Demokratickej republike Kongo ilegálna. Po brutálnom koloniálnom režime, dekádach diktátorstva a vyše 20 rokoch občianskej vojny ostalo 6 miliónov mŕtvych a niekoľko zákonov, ktoré pretrvávajú.
● Kto sú Pygmejovia?
Kongo je jednou z najchudobnejších krajín sveta, v ktorej prisťahovalci ovládajú domorodých obyvateľov. V krajine žije asi 600 000 lesných domorodcov, ktorí sú vo svete známi ako Pygmejovia. Ich pozícia v spoločenskom rebríčku je taká nízka, že ich často využívajú ako otrokov.
● Životná úroveň a príjmy Pygmejov
Nedávne štúdie 27 000 Pygmejov žijúcich v Severnom Kivu ukázali, že väčšina z nich doslova prežíva na úrovni 1 $ na deň. Priemerný príjem nie je pritom omnoho vyšší – len zhruba 2 $ na deň. Nie je teda zarážajúce, že pre túto skupinu obyvateľov je každý príjem dôležitý a v tejto ťažkej životnej situácii sa nebránia ani zlepšeniu za pomoci ilegálnych činností, akou je predaj marihuany. Ich správanie sa v rukách Konžskej polície a vojakov je podstatne menej predvídateľné a čitateľné. Niekedy sú úradnikmi zbití a zatknutí, inokedy sa stávajú ich zákazníkmi.
Dvakrát týždenne si niektorí Pygmejovia privstanú a vkradnú sa do afrického najstaršieho národného parku, Virunga. Táto pôda Pygmejom viac nepatrí, keď bola rezervácia v roku 1952 vyhlásená, boli z neho vysťahovaní a zakázali im v ňom všetok lov a zber. Napriek tomu, že takýmito cestami do džungle porušujú zákon, vydávajú sa na túry, ktoré trvajú niekoľko hodín, aby nazbierali med, zemiaky a rastlinky.
Jeden z členov výpravy je skúsený a trénovaný na rozpoznávanie znakov, ktoré veštia prítomnosť hľadanej koristi. Sleduje terén, určuje aký typ vegetácie sa na území nachádza a hľadá v týchto rastlinných spoločenstvách tie správne rastliny. Ich predkovia v minulosti zasadili dôležité plodiny, medzi ktoré patrila aj marihuana, a tie teraz divo rastú. Keď ich majú Pygmejovia nedostatok v osadách, idú si po ne.
● Vznik rezervácie je prínosom pre krajinu
Pri zakladaní rezervácie takto vyhostili asi 20 miliónov domorodcov a novými pánmi tejto zeme sa stali strážcovia, ktorí sú ťažko ozbrojení a snažia sa znemožniť domorodcom, aby sa vracali k tradíciám. V mene zákona im nadávajú, zatýkajú, bijú ich, niekedy dokonca zabijú.
Na území, kde je životné prostredie okupované ozbrojenými skupinami, ropnými spoločnosťami a pytliakmi, je park Virunga príkladom víťazstva nad nimi.Strážcovia sú trénovaní a program nazývaný Virunga Alliance sa stal jedným z najväčších zamestnávateľov v okolí. Napätie však naďalej pretrváva medzi tými, ktorí park pred priemyslom a zásahmi ľudí chránia a tými, ktorí sa spoliehali na jeho ekosystém a nazývali ho po celé stáročia domovom.